Szerény becslések szerint a betegségeink 40-50%-ban az étrend tehető felelőssé. Mivel a táplálék megemésztése elsősorban az egészséges gyomor-és béltraktuson múlik, ezért különösen fontos emésztőrendszerünk egészségesen tartása.

A táplálék útja:

  • szájüreg
  • garat-és nyelőcső
  • gyomor
  • vékonybél
  • vastagbél
  • végbél

Az emésztés már a szájban elkezdődik, így nagyon fontos az alapos rágás. A szénhidrát a nyálban lévő ptialin enzim hatására el kezd bomlani. Ha a nyál ph-ja nem megfelelő, kihat az egész emésztésre, így kialakul a szájnyálkahártya-gyulladás, vitaminhiány okozta nyelvgyulladás, a nyálmirigyek gyulladása, sőt akár kövesedése is, amely megakadályozza a nyál normális ürülését.

A táplálék a nyelőcsőbe kerül, így itt is kialakulhat akut, vagy krónikus nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőtágulat vagy nyelőcsőszűkület, fekélyesedés, reflux, amikor a savas gyomortartalom a nem megfelelő záródás miatt visszajut a nyelőcsőbe és fekélyeket okoz. Gyakori fülgyulladás is lehetséges okaként gondolni kell a refluxra is.

A táplálék a gyomorba jut, ahol a gyomorsavval keveredik és elindul az emésztés. Savasság következtében elszaporodik a helicobaktérium a gyomorban, és állandó fekélyes állapotot idéz elő.

A megemésztett táplálék a vékonybélbe kerül, ahol keveredik az epesavval, illetve a hasnyálmirigy váladékaival. Itt szívódnak fel, a fehérjék és a vízben oldódó vitaminok. A rosszul társított táplálék emésztetlenül kerül a vékonybélbe, ahol a bélbolyhokat ledarálja, így kialakulhat egy állandó krónikus gyulladás, fekély majd egy igen súlyos Chron betegség.

A fel nem szívódott táplálékmaradványok tovább haladnak a vastagbélben, ahol megindul egy vízvisszaszívási folyamat. Itt szívódnak fel a zsírban oldódó vitaminok, a zsírok és az olajok. Ennek a folyamatnak a végén a besűrűsödött széklet távozik a végbélen keresztül.

Nincs olyan emésztőrendszeri betegség, amelynek ne állna a hátterében pszichés ok!

A betegség korai felismerésében az ajkak állapota segítségünkre van. A felső ajkak a gyomor, az alsóajkak a belek állapotát tükrözik.  A megvastagodott ajkak a belek rugalmatlanságát tükrözik. Az alsó ajkak megvastagodása székrekedés, puffadásra való hajlamot mutatja. A túl sötét, vérbő ajkak vérpangásra, illetve gyulladásos folyamatra utalnak. A szájzug rendszeres berepedése nyombélfekély és a lép gyengeségét jelezheti.

A túl fehér, halvány ajkak ugyanakkor felszívódási zavarokat és vérszegénységet jeleznek. Az orr felső részén, vagy az orr nyergen látható barna elszíneződések és szeplők, fekélyhajlamra, savtúltengésre utalnak. Gyomorrák esetén halványzöldes árnyalat jelenik meg, ugyanezen területen. 

A nyelv hátsó részén sötétpiros elszíneződés gyulladásra, fekélyesedésre utalhat. Fehérlepedék a nyelven gyomor és/vagy bélhurutra utal.

A fehér pettyek a nyelven a Candida Albicans gomba elszaporodását jelzi. A nyelv szélén látható fognyomok felszívódási zavarokat jelez. Ha sok pici repedés van a nyelven, az enzimhiányra utal. Igen sok betegségnek az oka, mivel nélkülözhetetlen az emésztéshez.  A hosszirányú barázdák a körmön bélrenyheség, felszívódási zavarokra utalnak. Daganatnál a köröm behorpad, eldeformálódik és/vagy kidudorodik.

Az íriszdiagnosztika is segítségünkre van. Meg lehet állapítani, hogy milyen egészségi állapotban van az ember.